Hoş geldiniz, Mikrodev Destek sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Dinamik Popup (Scada Diyaloğu) Sayfası

+1 oy

Merhaba,

Tasarlamış olduğum intro sayfasında her biri farklı kanallara ait 15 adet kumanda edilmesi gereken nesne tanımım var. Bu nesnelerin üzerine tıklandığında kumanda işlevleri için gerekli buton vb. scada nesnelerini içeren scada diyalog sayfası açılıyor. Belirtmiş olduğum nesnelerin tümü için aynı scada diyalog sayfasındaki öğelere ihtiyacım olduğu için, her bir nesneye scada diyalog sayfası oluşturmak yerine, her hangi bir scada diyalog sayfasını içeriğindeki buton vb. öğelerin etiket tanımlarını seçilen nesneye göre atayabilirmiyim? Mevcut scada sürümleri üzerinde mümkün olan bir durumsa örnek bir uygulama paylaşabilirmisiniz?

#160 - 26 Mayıs 2015 SCADA kategorisinde tarikpelit (540 puan) sordu

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Mevcut yapıda tek sayfada istediğiniz işlemi yapmak mümkün görünmüyor. Ancak aşağıdaki adımları uygulayarak 15 ayrı sayfa için tasarımınızı kolaylıkla genişletebilirsiniz.

1) Etiket isimlerinizi oluştururken isimlerin başına ilgili diyaloğu ifade eden bir ön ek ekleyin. Mesela:

dia1_etiketAc,  dia1_etiketKapat,  dia1_etiketDurdur,

dia2_etiketAc,  dia2_etiketKapat,  dia2_etiketDurdur,

dia3_etiketAc,  dia3_etiketKapat,  dia3_etiketDurdur....  gibi

2) 1 adet diyalog sayfası oluşturun ve tanımladığınız etiketleri(dia1_etiketAc... ) nesnelere atayın. Böylece herşeyiyle hazır bir diyalog sayfanız oluşmuş olsun.

3) Şimdi projeye yeni bir "Scada Editör Dosyası" ekleyin. Sayfa tipini "diyalog olarak ayarlayın. Daha önce hazırlamış olduğunuz diyalogtaki nesneleri kopyalayıp bu sayfaya yapıştırın.

4) Şimdi kopyalamış olduğumuz nesnelerin etiket isimlerini bu sayfaya uygun olarak güncellememiz gerekiyor. Bunun için; araç çubuğundaki "Replace Tags(Etiketleri değiştir)" butonuna tıkladığınızda açılan pencerede ; "with Prefix" yazan satıra "dia1", "to Prefix" yazan satıra ise "dia2" yazıp "start" a basın. Bu işlem sonucunda sayfadaki nesnelerin etiket isimleri güncellenmiş olacaktır.

Yani

dia1_etiketAc      => dia2_etiketAc ,

dia1_etiketKapat => dia2_etiketKapat

e dönüşmüş olacaktır.
#161 - 27 Mayıs 2015 mahmutpolat (850 puan) cevapladı
27 Mayıs 2015 Yavuz ÖZER seçti
Deneyip geri dönüş sağlayacağım.
Tşk.
...