0 oy
SCADA kategorisinde (420 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Merhabalar;

Viewplus scada ile Modbus TCP üzerinden sahadan veriler GSM aracılığıyla toplanmaktadır. Fakat sunucu günde bir veya 2 günde bir  kitlenmekte ve Modbus TCP slave cihaza sorguyu kesmektedir. Sorguyu kestiğini anlamak için sunucunun kitlendiği bir durumda slave cihaza başka bir yardımcı program üzerinden sorgu attığımızda slave cihazın cevap verdiğini görüyoruz.Viewplus scada sunucusunu tekrar başlattığımızda haberleşme sağlanmaktadır.

- Sunucu neden ktileniyor olabilir. (Cevap zaman aşımı: 500 ms /   Bağlantı Zaman Aşımı : 54000 ms)  / Çerçeve Zaman Aşımı:300 ms) (Timeout süresini çok uzun tutmamızın sebebi timeout süresi boyunca sürekli istek atılarak bağlantının ayağa kaldırılıması amaçlanmıştır.)

- Sunucu kitlenmesine karşı otomatik sunucu restart yapabilir miyiz.(15 dk boyunca saha haberleşmesi olmadığında sunucu restart yapılsın gibi)

1 cevap

0 oy
(300 puan) tarafından
Merhabalar,

Verdiğiniz zamanlar GSM için uygun olmayabilir. Cevap zaman aşımı: 10.000 ms / Çerçeve zaman aşımı: 3.000 ms şeklinde ayarları güncelleyip, tekrar test edebilir miyiz?

Scadanın otomatik sunucu restart özelliği malesef bulunmamaktadır.
(420 puan) tarafından
Teşekkürler Selin Hanım,

Belirtmiş olduğunuz süreler çok uzun malesef , bu süreleri ayarlamamız demek verilerin scada sisteminde yaklaşık dakikada 1 defa güncellenmesi demek olur ki bu süre çok uzun.Denemek amaçlı olarak vermiş olduğunuz süreleri biraz kısaltarak deneyeceğim, Fakat anlam veremediğim nokta scada neden sorgu atmayı bırakıyor!
Hoş geldiniz, Mikrodev Destek sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...